Zalety i wady posiadania firmowego bloga
Blogi parentingowe, lifestylowe, kulturalne, związane z hobby, blogi firmowe. Blogosfera w naszym kraju ma ogromny zasięg, zarówno wśród twórców, jak i czytelników. W dobie ogromnej popularności, jaką cieszy się blogosfera, wszyscy chcą prowadzić własnego bloga. Dlaczego warto rozważyć prowadzenie firmowego bloga i jakie są minusy takiego przedsięwzięcia?
Posiadanie firmowego bloga wydaje się mieć same plusy – to w końcu dodatkowy kanał komunikacji z potencjalnymi klientami, możemy napisać tu wszystko, co chcemy, bez obaw o cenzurę, pokazując jednocześnie tę bardziej ludzką „twarz firmy” bez konieczności zachowania oficjalnej, biznesowej formy, której wymaga firmowa strona internetowa. Jednak czy blog firmowy to pomysł dobry zawsze i dla każdego? Rozważmy zalety i wady.
+ Blog tworzy profesjonalny wizerunek
Ludzie cenią tych, którzy są skłonni dzielić się swoją wiedzą. Cenią dobre rady bardziej doświadczonych, instrukcje, wskazówki. Pisząc o tym, co interesuje Twoich odbiorców, zyskujesz ich wdzięczność i opinię kogoś, kto naprawdę zna się na rzeczy. A profesjonalistom ufa się bardziej niż laikom, nawet jeśli ich produkt czy usługa jest droższa niż konkurencji. W końcu wiedzą, co robią.
+ Blog pozwala rozwijać relację z klientem
I nie chodzi tylko o podtrzymywanie lojalności wiernych i zadowolonych klientów, ale także o bezcenną możliwość usłyszenia głosu tych bardziej krytycznych i odpowiadania na ich opinie. Nie bój się dialogu.
+ Blog pomaga w pozycjonowaniu
Google „lubi” oryginalne, wartościowe treści z blogów. Lubi je dlatego, że cenią je czytelnicy – udostępniają je, zamieszczają do nich linki na własnych stronach. Aby w pełni wykorzystać możliwości pozycjonowania, warto zadbać o umieszczanie we wpisach słów kluczowych. Dla pozycjonowania ważna jest także regularność wpisów.
– Prowadzenie bloga jest czasochłonne
A jak wiadomo – czas to pieniądz. Dobrze prowadzony blog to przynajmniej 1-2 wpisy tygodniowo i kilka godzin przeznaczonych na ich zredagowanie. Pewnym rozwiązaniem jest przekazanie prowadzenia bloga zewnętrznej agencji.
– Rozwój bloga wymaga nakładów finansowych
Żaden, nawet najlepszy blog nie zdobędzie popularności tylko dzięki swojemu istnieniu i nawet najbardziej atrakcyjnym treściom. Żeby docierać do nowych czytelników, warto zainwestować, np. w reklamy w social mediach promujące najnowsze wpisy na blogu, pozyskiwanie subskrybentów newslettera, w którym będą zamieszczane najciekawsze artykuły, aż w końcu w rozwój samej witryny – nowe funkcjonalności, szatę graficzną, dodatkowe materiały, jak video czy infografiki.
– Promocja na blogu jest mało wiarygodna
Typowy firmowy blog jest ściśle powiązany z nazwą firmy czy marką. Zazwyczaj jest umieszczany w firmowej domenie. Jeśli liczysz, że promocyjne artykuły na blogu będą miały ogromną siłę rażenia, możesz się zawieść. Czytelnicy wiedzą przecież, że pozytywne teksty na temat produktów czy usług są Twojego autorstwa i będą mniej wiarygodne niż opinie innych ludzi. Rada? Skup się na oferowaniu czytelnikom wartościowych treści, takich, które są dla nich naprawdę przydatne – jakość i pozycja eksperta obroni się sama.
– Trudno zmierzyć konkretne zyski z prowadzenia bloga
Powiedzieliśmy już, że prowadzenie bloga ma wymiar głównie wizerunkowy. O ile zasięg bloga dość łatwo jest zmierzyć, a przy odrobinie wysiłku można zmierzyć, jak prowadzenie bloga wpłynęło na postrzeganie Twojej marki, trudno będzie to przełożyć na konkretne cyferki – konwersje na sprzedaż produktu czy usługi (chyba, że blog będzie powiązany ze sklepem internetowym).
Dobrym przykładem konwersji na sprzedaż produktu jest cyfrowa gazeta o grillowaniu Grill360.pl, która poprzez content i połączenia z własnymi sklepami internetowymi generuje sprzedaż produktów a co za tym idzie jest mierzalna.